Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przełożony odpowie za naruszanie godności podwładnego

02 sierpnia 2016 | Dobra Firma | Łukasz Chruściel
Łukasz Chruściel, radca prawny, partner kierujący Biurem Kancelarii Raczkowski Paruch w Katowicach
źródło: materiały prasowe
Łukasz Chruściel, radca prawny, partner kierujący Biurem Kancelarii Raczkowski Paruch w Katowicach

Przełożony, który nielegalnie narusza dobra osobiste podwładnego pracownika (art. 111 kodeksu pracy), może dopuścić się kwalifikowanego naruszenia własnych podstawowych obowiązków pracowniczych w postaci pogwałcenia obowiązku dbania o dobro pracodawcy. Takie zachowanie przynosi pracodawcy straty wizerunkowe i może wyrządzić szkody majątkowe, w tym wynikające z zasądzenia odszkodowania na rzecz dotkniętego w dobrach osobistych podwładnego pracownika z tytułu popełnionego przez przełożonego deliktu prawa pracy.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 22 kwietnia 2015 r. (II PK 157/14).

Stan faktyczny

Pracownica złożyła pisemny wniosek o rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron albo o potraktowanie tego wniosku jako wypowiedzenia umowy o pracę. Przyczyną rozwiązania stosunku pracy była agresywna, autorytarna, gołosłowna i niemerytoryczna krytyka jej osoby oraz krzywdzące oceny dotyczące wykonywania przez nią obowiązków pracowniczych ze strony nowego prezesa zarządu spółki. Nazwała te przyczyny mobbingiem, który polegał na uporczywym i długotrwałym nękaniu oraz zastraszaniu jej przez przełożonego. Prezes zarządu nie zgodził się jednak na porozumienie rozwiązujące stosunek pracy, a ponadto sprzeciwił się wypowiedzeniu umowy o pracę. Następnie faktycznie odsunął zatrudnioną od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10512

Wydanie: 10512

Spis treści
Zamów abonament